Midgård
Serie Midgård ger en trolsk stämning som påminner om naturens skiftningar. Varför inte ha den på altanen och sedan fortsätta med den in i vardagsrum och kök. Tips! Jättefin som kökskakel i storformat 60x120.
Format: 30x60 | 20x60 | 60x60 | 60x120 | Sågade kanter
Mosaik: 5x5 (ark 30x30cm)




Skillnader mellan varianter kan förekomma
Mosaik-vanlig




Large








X Large








Varför ska jag välja kakel och klinker? Kakel och klinker är ett underhållsfritt material i den meningen att det inte behöver behandlas med åren utan det är vanlig städning som gäller. Fogar och plattor rengörs med allrengöring. Det är ett slitstarkt material som håller så länge du gillar stilen.
Vilken platta kan man ha på vägg eller golv? En generell regel är att kakel används på vägg och klinker kan användas på både golv och vägg. Klinker har ett tätare gods vilket innebär att den har en större slitstyrka.
Kan jag få kakel & klinker levererat till min bostad? När du beställer materialet från en av våra återförsäljare så kan du få hemleverans med DHL Home Delivery till ett fast pris 629:-/pall (max 800 kg) Prata med din butik.
Vad ska jag välja för kakel och klinker? Ljust eller mörkt, stora eller små plattor? Trendigt eller traditionellt? Ja det finns mycket att ta hänsyn till. Det är du som är trendsättaren och det du väljer ska tåla ditt ögas slitage under många år. Sedan finns det lite tips och trix för att skapa det bäst lämpade för rummet. Vi hoppas vi ska kunna svara på några frågor här.
Vad är ”Granitkeramik”? Torrpressade plattor med mycket låg vattenabsorption och goda hållfasthetsegenskaper benämns oftast som granitkeramik. Plattorna kan tillverkas i mycket stora format och ytan är antingen glaserad eller oglaserad.
Vad är skillnaden mellan blankt och matt? Ett blankt kakel kan upplevas lite extra lyxigt och är bra på att reflektera ljuset och belysningen i badrummet. Det matta kaklet ger ett något mer ombonat intryck och gör gärna att väggarna får en mjukare och djupare ton, Städningen är densamma!
Hur påverkar ljuset plattorna? Ett tips är att låna hem kakelplattan för att uppleva den i rätt ljus. På så sätt kan du välja den platta som passar bäst. Ljussättning är avgörande för slutresultatet. Fråga även din elektriker vad det finns att välja på när det gäller varm och kall belysning.
Vad ska jag välja för storlek? Formatet på kakel och klinker påverkar hur vi upplever rummet. Ett rektangulärt liggande format kan bredda rummet och ett stående kan hjälpa rummet att växa på höjden.
Kakel och klinker går att sätta på olika sätt för att få olika resultat. Rakt, i tegelförband, diagonalt eller mönsterpassat. Prova dig fram för att hitta din stil.
Vad ska jag tänkta på när jag väljer fog?
- Funktion: En mörk fog är mindre smutskänslig än en ljus.
- Design: Fogens färg framhäver plattan på olika sätt.
- Bredd: Fogens bredd påverkar helhetsintrycket. Fogbredden är normalt 2-3 m.m. för vägg/golv. För en sågad platta rekommenderas 1-2 m.m.
Får jag sätta kakel & klinker själv? Kontakta alltid ditt försäkringsbolag för att höra efter vad de har för regler.
Godkända tätskiktssystem. http://www.bkr.se/godkanda-system.aspx
Kan man använda klinker utomhus? Visst kan du det, men det viktiga är att hitta en platta som uppfyller dessa krav. Vi har märkt dessa plattor med en symbol för frostsäker. Du hittar symbolerna till höger på denna sida eller i vår kakel & klinker broschyr.
Special instruktioner för min platta? Om din platta ska sättas på annorlunda sätt än vanligt hittar du instruktionerna på respektive produkt på vår hemsida.
Hur sköter jag mitt kakel och klinker? Här hittar du tips om rengöring och underhåll.
Varför skiljer färgnyansen på plattorna mellan olika leveranser? Plattor har oftast ett tonalitnummer/batchnummer från produktionen hos leverantören. Temperatur och fuktighet i produktionslokal samt ugnens kondition påverkar färgnyansen mellan olika produktionstillfällen. Detta gäller all keramiktillverkning och tonaliten anges därför på förpackningen. Se till att allt material har samma tonalit, detta står på kartongen. Färgnyansen skall alltid kontrolleras före uppsättning. Tonali= Fabrikens sätt att färgsortera plattorna.
Vad är viktigt att tänka på om jag ska komplettera med mer material? Behöver du beställa mer material och det ska sättas tillsamman med redan köpt material är det viktigt att du får samma tonalit och kaliber. Det står på paketen så spara därför en bit av förpackningen tills hela arbetet är färdigt. Kaliber = fabrikens sätt att storlekssortera plattorna.
För att du ska bli riktigt nöjd med ditt badrum är det viktigt att entreprenören har samma bild av slutresultatet som du har. Bifoga gärna en lista med allt som ska göras vid offertförfrågan och för sedan en dialog omkring alla detaljer. När arbetet är slutfört ska du erhålla kvalitetsdokument.
Kakel och klinker gör livet lite enklare. Det här är våra bästa skötselråd!
Nyttan med att använda kakel och klinker på golv och vägg är att det är tåligt och underhållsfritt. Det krävs minimala insatser för att hålla ytan hel och ren. Undantaget är vissa naturmaterial som är känsligare och kräver lite mer underhåll. Följ gärna våra enkla råd nedan eller ladda ner våra bästa skötselråd som pdf.
ALLMÄNT
Använd alltid rengöringsmedel som är
avsedda för materialet. Fila Cleaner är ett bra rengöringsmedel för daglig städning. Om du spiller något annat än vatten eller tvål – torka gärna bort det direkt. Vid hårt nedsmutsade golv samt vid rengöring av fogrester använd Fila Detertek.
GRANITKERAMIK
På oglaserad granitkeramik ska du inte använda såpalösning eller klinkerolja. Ett vanligt, svagt alkaliskt rengöringsmedel är bäst. Polerad granitkeramik ska behandlas med Fila MP/90 för att motstå svåra fläckar som kan uppkomma på ljus granitkeramik. Daglig
skötsel som oglaserad granitkeramik.
GLASERADE KAKELPLATTOR OCH MOSAIK
Kakel torkas av med en ren, fuktig trasa. Eventuella rester av tvål och schampo tar du bort med ett vanligt alkaliskt rengöringsmedel som sedan sköljs av. Kalkfläckar är vanliga inte minst i dusch och badrum; använd kalkborttagningsmedel så går det fort och lätt att få ytan fin igen. Behandla aldrig en glaserad platta med klinker-olja! Om kakelplattan har dekor kan den repas om ytan på rengöringssvampen är för hård – använd mjuka svampar och trasor och var försiktig med syra som kan missfärga dekoren.
GLASERADE GOLVKLINKER
För normalrengöring räcker det med att du använder vatten med ett vanligt allrengringsmedel som är svagt alkaliskt. Om golvet är mycket hårt smutsat kan rengöring med skurmaskin göra stor skillnad.
OGLASERAD GOLVKLINKER / CEMENTPLATTOR / NATURSTEN
Det är viktigt att behandla plattorna med en olja som tränger ner i porerna och gör golvet mer lättstädat. Behandla med t ex FilaFob innan golvet tas i bruk. Upprepa behandlingen vid behov. Daglig skötsel gör man med vatten och grönsåpa som ger en skyddande yta och fördjupar färgtonen.
SILIKON
Håll fogarna rena genom att tvätta dem en gång i veckan med fettlösande tvättmedel och eventuellt med desinfektionsmedel någon gång i månaden. God ventilation är lika viktigt för silikonfogar som för cementfogar!
FOGAR
Fogen är porös och suger därmed åt sig vatten. Om ventilationen är dålig i badrummet finns det därför en viss risk för mögelbildning. Rengör med ett alkaliskt rengöringsmedel, t.ex Fila Fuganet, och se till att fogen får torka ordentligt så minskar tillväxten. Se också till att ventilationen är bra och vädra ibland. Fogen kan eventuellt behandlas med klinkerolja vilket gör den något tätare – men det kan vara bra att veta att fogen mörknar av oljan. Ett alternativ är det skydd för kakel och fogar
som finns att köpa i fackhandeln. Behandlingen håller fogen ren och fin och underlättar städningen
Vi använder oss av Byggkeramikrådets skötselanvisningar för väggbeklädnader och golvbeläggningar av keramiska plattor. Deras broschyr kan du läsa här. I den står det både fakta om olika sorters keramik samt rengöring.
Skräddarsytt och måttbeställt med vår egen kaptjänst!
Behöver du mindre plattor till golvfallet i duschen? Eftersom trenden för klinkerplattor går i allt större format så kan det vara svårt att hantera golvfallet i duschen. Vi kan kapa din favoritplatta till önskad storlek i vår verkstad. Det är inte möjligt att kapa alla plattor men väldigt många. I vår verkstad kan vi även göra trappnos, trapprillor och socklar.
Kapning till golvfallet i duschen
Trappnos med rillor
Produkter som går att kapa är märkta med kapningssymbolen
Du kan sätta ditt eget kakel & klinker!
Det finns dock vissa regler för olika typer av utrymmen när det kommer till plattsättning. För att få fullständig och uppdaterad information om vilka regler som gäller vid sättning av kakel och klinker så kan du titta in på Byggkeramikrådets hemsida. Byggkeramikrådet är branschorganisationen för kakel, klinker och plattsättning.
Vi på Golvabia samarbetar med Mapei som är världsledande på fix & fog. Besök Mapei's hemsida för mer information.
Värmegolv ger en behagligare inomhusmiljö
En skön värme sprids från golvet. Den ideala temperaturen är på golvet 22-24 grader celcius och i huvudhöjd 19-20 grader celcius, detta uppnås enbart med golvvärme. Golvvärme torkar dessutom upp vatten och håller fukt borta. Nästan alla våra klinker plattor tål värmegolv men vi rekomenderar dig att titta på plattans symboler och se om denna ikon finns med:
Golvabia samarbetar med heat-com. Läs mer på heat-coms hemsida. Där finns information om produkterna.
Tänk bort gammal marksten och spruckna trallgolv och ta med dig klinkern ut!
Med den nya 20mm tjocka klinkern öppnas nya möjligheter till installation utomhus. Tjockleken gör plattan lämpar sig som golv på altanen, balkongen, uteplatsen och runt swimmingpoolen. Den är stabil och frostsäker och går att installera på de olika sätten ovan. 20mm klinkern är också tålig mot salt och kemikalier vilket tillsammans med den släta ytan gör den enkel att hålla ren. Då den inte behöver behandlas blir även underhållet enkelt.
- Direkt läggning på sten-/sandbädd. Ökad tjocklek och tyngd gör att den ligger stadigt.
- Traditionell sättning med fukt- och frostsäker fix på fast underlag.
- Upphöjd på specialutvecklade stödben.
TIPS!
Matcha samma platta inne och som ute.
Just nu har vi tre snygga serier av 20mm plattor i 60x60cm format.