Cemento - Mörkgrå 30x60
En svensk klassiker i klinkersortimentet med sina tydliga gråstens toner och format för både det lilla och stora projektet. Plattan är av mycket hög slitageklass och fungerar både inomhus- och utomhus.
Klinker är benämningen på plattorna som sätts på golv. De är gjorda av lera som bränns i ugn på hög värme. De är tillverkade för att klara hårt slitage på golv och vara lätta att sköta. Dessutom är de dekorativa med olika mönsterbilder av sten. Man kan sätta dem på såväl golv som vägg.
Art.nr: 302001
Rek pris (inkl moms): 716 SEK /m2
Produktdata
| Typ av platta | Granitkeramik |
| Vägg och golvmaterial | Ja |
| Längd | 600 mm |
| Bredd | 300 mm |
| Tjocklek | 9.5 mm |
| Vikt | 3.583 kg/st |
| Yta | Matt |
| Färg | Mörkgrå |
| Förslag på fogfärg | 113 - Mapei |
| Antal per pall | 240 st |
| Antal per förpackning | 6 st |
| m2/paket | 1.08 m² |
| Typ av förpackning | Hel krt |
| Åtgång per m2 | 5.56 st |
| Frostsäker | Ja |
| Tål värmegolv | Ja |
| Slitageklass | 5/5 (Golv för extremt slitage) |
| Halkdämpningsklass | R10 |
| EAN | 7427116310046 |
Varianter
KAKEL & KLINKER
Byta golv i huset, sätta kökskakel eller renovera badrummet? Vi har kakel och klinker som passar till hela hemmet. Sortimentet är noga utvalt för den skandinaviska stilen och här hittar du inspiration med inslag av betong, sten och klassisk marmor.