Forma - Vit matt 20x30
Vitt kakel är klassiskt. Här är valen mellan olika format och mellan matt/blank yta. Vill du skapa rymd välj en blank platta, önskar du mer en ombonad och mjukare känsla så välj den med matt yta. Skapa höjd i rummet genom att sätt plattorna stående. Väljer du att lägga plattorna ned så ger du rummet en bredare karaktär.
Kakel är benämningen på plattorna som sätts på vägg. De är gjorda av lera som bränns i ugn på hög värme och på ovansidan har de en glasyr för en dekorativ och lättskött yta.
Art.nr: 341031
Rek pris (inkl moms): 449 SEK /m2
Produktdata
| Väggmaterial | Ja |
| Längd | 300 mm |
| Bredd | 200 mm |
| Tjocklek | 7.5 mm |
| Vikt | 0.75 kg/st |
| Yta | Matt |
| Färg | Vit |
| Antal per pall | 1408 st |
| Antal per förpackning | 16 st |
| m2/paket | 0.96 m² |
| Typ av förpackning | Hel krt |
| Åtgång per m2 | 16.67 st |
| Sundahus | Ja |
| EAN | 5606284100020 |
| ETIM | EC011340 |
Dokument
Varianter
KAKEL & KLINKER
Byta golv i huset, sätta kökskakel eller renovera badrummet? Vi har kakel och klinker som passar till hela hemmet. Sortimentet är noga utvalt för den skandinaviska stilen och här hittar du inspiration med inslag av betong, sten och klassisk marmor.