Sesam - Grå 10X10, ark 30x40
Serie Sesam är en basplatta som har en matt yta med skön melering som gör den lätt att sköta. Passar både på både golv och vägg.
Leta du efter liknande plattor kolla in vår nya serie Otego
Klinker är benämningen på plattorna som sätts på golv. De är gjorda av lera som bränns i ugn på hög värme. De är tillverkade för att klara hårt slitage på golv och vara lätta att sköta. Dessutom är de dekorativa med olika mönsterbilder av sten. Man kan sätta dem på såväl golv som vägg.
Art.nr: 368412
Rek pris (inkl moms): 626 SEK /m2
Produktdata
| Vägg och golvmaterial | Ja |
| Längd | 100 mm |
| Bredd | 100 mm |
| Tjocklek | 6.5 mm |
| Vikt | 1.557 kg/st |
| Färg | Ljusgrå |
| Antal per pall | 648 st |
| Antal per förpackning | 12 st |
| m2/paket | 1.44 m² |
| Typ av förpackning | Hel krt |
| Åtgång per m2 | 8.33 st |
| Tål värmegolv | Ja |
| EAN | 8680506125692 |
| ETIM | EC011340 |
Varianter
KAKEL & KLINKER
Byta golv i huset, sätta kökskakel eller renovera badrummet? Vi har kakel och klinker som passar till hela hemmet. Sortimentet är noga utvalt för den skandinaviska stilen och här hittar du inspiration med inslag av betong, sten och klassisk marmor.