Steninge 20mm - Greige 60x60
Steninges karaktär levererar precis det namnet lovar; en stenlook hämtad direkt från en naturstens utseende. En ruff yta som gör den lämplig vid så väl en pool som uteplats.
Utomhusklinkern Steninge 20mm är en extra tjock klinkerserie avsedd för utomhusbruk. Tjockleken gör den stabil och frostbeständig samtidigt
som de exakta måtten gör plattorna lätta att lägga. Läggningen sker direkt på sandbädd eller med traditionell sättning med frostsäker fix på fast underlag.
Art.nr: 303502
Rek pris (inkl moms): 917 SEK /m2
Produktdata
| Typ av platta | Klinker 20mm |
| Längd | 600 mm |
| Bredd | 600 mm |
| Tjocklek | 20 mm |
| Vikt | 16 kg/st |
| Yta | Struktur |
| Färg | Ljusgrå |
| Antal per pall | 60 st |
| Antal per förpackning | 2 st |
| m2/paket | 0.72 m² |
| Typ av förpackning | Hel krt |
| Åtgång per m2 | 2.78 st |
| Frostsäker | Ja |
| Tål värmegolv | Ja |
| Slitageklass | 5/5 (Golv för extremt slitage) |
| Halkdämpningsklass | R11 A+B+C |
| EAN | 8019224172143 |
Varianter
KAKEL & KLINKER
Byta golv i huset, sätta kökskakel eller renovera badrummet? Vi har kakel och klinker som passar till hela hemmet. Sortimentet är noga utvalt för den skandinaviska stilen och här hittar du inspiration med inslag av betong, sten och klassisk marmor.