Stone - Ljusgrå 10x10, ark 30x40
Serie Stone är en prisvärd klinker med sten utseende i formatet 10x10. Diskreta men robusta plattor med rätt färgtoner för att utgöra basen i hemmet.
Letar du efter liknande plattor för projekt? Kolla in vår nya serie Otego.
Klinker är benämningen på plattorna som sätts på golv. De är gjorda av lera som bränns i ugn på hög värme. De är tillverkade för att klara hårt slitage på golv och vara lätta att sköta. Dessutom är de dekorativa med olika mönsterbilder av sten. Man kan sätta dem på såväl golv som vägg.
Art.nr: 305122
Rek pris (inkl moms): 620 SEK /m2
Produktdata
| Vägg och golvmaterial | Ja |
| Längd | 100 mm |
| Bredd | 100 mm |
| Tjocklek | 6.5 mm |
| Vikt | 1.557 kg/st |
| Färg | Ljusgrå |
| Antal per pall | 648 st |
| Antal per förpackning | 12 st |
| m2/paket | 1.44 m² |
| Typ av förpackning | Styckvis |
| Åtgång per m2 | 8.33 st |
| Frostsäker | Ja |
| Tål värmegolv | Ja |
| Slitageklass | 4/5 (Golv för tungt slitage) |
| EAN | 8698533216559 |
| ETIM | EC011340 |
Dokument
Varianter
KAKEL & KLINKER
Byta golv i huset, sätta kökskakel eller renovera badrummet? Vi har kakel och klinker som passar till hela hemmet. Sortimentet är noga utvalt för den skandinaviska stilen och här hittar du inspiration med inslag av betong, sten och klassisk marmor.