Steninge - Silver 15x15 såg
Upplev den genuina känslan av äkta sten med våra fantastiska granitkeramik Steninge. Med naturliga och trovärdiga färgtoner får du en autentisk stenkänsla som harmoniserar med vilken miljö som helst. Skön yta som känns som en natursten men med alla kvalitéer och underhållsfria egenskaper som en granitkeramik erbjuder.
Denna serie är även ett perfekt val för dig som vill ha samma golv både inne och ute på antingen altanen, uteplats eller poolområde då serien även tillverkas i en 20mm platta.
Granitkeramik är en industriell tillverkning som görs av naturliga råvaror såsom sand, lera och finmalt fältspat som torrpressas under högt tryck och bränns i höga temperaturer. På detta vis får man fram en stenprodukt på kort tid som skulle ta naturen tusentals år att forma. Tekniskt sett är granitkeramik ett starkt material som är lätt att sköta till skillnad från natursten som ofta kräver regelbundet underhåll. Designen skapas genom en otrolig kvalité på trycktekniken. Den erbjuder mönster med oändliga variationer som gör att man kan få fram bättre mönsterbilder än vad riktig sten kan erbjuda. Granitkeramikens många fina egenskaper gör valet lätt för dig som vill lyfta ditt hem med ett material som håller i flera generationer.
Art.nr: 303444
Rek pris (inkl moms): 2102 SEK /m2
Produktdata
| Typ av platta | Klinker, Granitkeramik |
| Vägg och golvmaterial | Ja |
| Längd | 150 mm |
| Bredd | 150 mm |
| Tjocklek | 9 mm |
| Vikt | 0.4 kg/st |
| Yta | Matt |
| Färg | Mörkgrå |
| Förslag på fogfärg | 112 - Mapei |
| Antal per pall | 0 st |
| Antal per förpackning | 44 st |
| m2/paket | 0.99 m² |
| Typ av förpackning | Styckvis |
| Åtgång per m2 | 44.44 st |
| Frostsäker | Ja |
| Tål värmegolv | Ja |
| Slitageklass | 5/5 (Golv för extremt slitage) |
| Halkdämpningsklass | R10 A+B |
| EAN | 7332419034448 |
Dokument
Varianter
KAKEL & KLINKER
Byta golv i huset, sätta kökskakel eller renovera badrummet? Vi har kakel och klinker som passar till hela hemmet. Sortimentet är noga utvalt för den skandinaviska stilen och här hittar du inspiration med inslag av betong, sten och klassisk marmor.